Bank wiedzy

Obowiązkowe kursy dla kierowców zawodowych

Osoba zainteresowana pracą w charakterze kierowcy zawodowego wykonującego przewóz drogowy ma obowiązek uzyskać świadectwo kwalifikacji zawodowej oraz wymagany wpis w prawo jazdy po szkoleniu w zakresie:
• kwalifikacji wstępnej
• kwalifikacji wstępnej przyspieszonej
• kwalifikacji wstępnej uzupełniającej
• kwalifikacji wstępnej uzupełniającej przyspieszonej

Kierowca zawodowy wykonujący przewóz drogowy ma obowiązek uzyskać świadectwo kwalifikacji zawodowej oraz wymagany wpis w prawo jazdy po szkoleniu w zakresie:
• szkolenia okresowego

Podstawa prawna szkoleń zawodowych kierowców:
W Polsce w dniu 17 listopada 2006 r. ogłoszono ustawę o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz o zmienianie ustawy Prawo o ruchu drogowym, na podstawie dyrektywy nr 2003/59/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 lipca 2003 r., w której określono, że z dniem 10 września 2008 roku kierowcy autobusów oraz z dniem 10 września 2009 roku kierowcy samochodów ciężarowych, którzy uzyskali prawo jazdy kat. ,,D'' lub „C" po tych terminach, muszą przed podjęciem pracy w zawodzie kierowcy ukończyć kurs kwalifikacyjny z zakresu kwalifikacji wstępnej lub kwalifikacji wstępnej przyspieszonej, zakończone egzaminem sprawdzającym, po którym uzyskają świadectwo kwalifikacji zawodowej wydane przez Wojewodę odpowiedniego ze względu na miejsce szkolenia.
Jednocześnie kierowcy, którzy uzyskali uprawnienia kat. ,,D'' przed dniem 10 września 2008 roku oraz kierowcy, którzy uzyskali uprawnienia kat. „C" przed dniem 10 września 2009 roku, muszą ukończyć szkolenie okresowe, po którym uzyskają świadectwo kwalifikacji zawodowej wydane przez Kierownika Ośrodka Szkolenia.

Wszyscy kierowcy zawodowo wykonujący przewóz drogowy, którzy ukończą szkolenie na podstawie nowych przepisów tj. kwalifikację wstępną lub szkolenie okresowe maja obowiązek wymienić prawo jazdy przed przystąpieniem do pracy na stanowisku kierowcy.
Celem wymiany prawa jazdy jest wpis w tym dokumencie świadectwa kwalifikacji zawodowej oraz badań psychologicznych i lekarskich.

Kierowco pamiętaj jedynym dokumentem potwierdzającym spełnienie wymagań do pracy na stanowisku kierowcy jest prawo jazdy z odpowiednimi wpisami.
Wymiana prawo jazdy następuje na podstawie kopii dokumentów (oryginały do wglądu):
• świadectwa kwalifikacji zawodowej,
• orzeczenia psychologicznego,
• orzeczenia lekarskiego.

Złożonych w wydziale komunikacji odpowiednim na miejsce zamieszkania.
Pamiętaj, że o rodzaju szkolenia decyduje data wydania po raz pierwszy uprawnień danej kategorii prawa jazdy.
Kurs kwalifikacyjny i szkolenie okresowe kierowców: art. 39a ust. 1 pkt. 5 i 6 Ustawy o transporcie drogowym (Dz. U. z 2007 r. Nr 125, poz. 874 z późn. zm.), terminy pierwszych obowiązkowych szkoleń okresowych: art. 3 Ustawy o zmianie Ustawy o transporcie drogowym oraz o zmianie Ustawy - prawo o ruchu drogowym, (Dz. U. z 2006 r. Nr 235, poz. 874 z późn.), nakłada obowiązek na kandydatów na kierowców i kierowców zawodowych ukończenia odpowiedniego kursu zawodowego.

Cel kursów kwalifikacyjnych i szkolenia okresowego kierowców zawodowych:
Od współczesnego kierowcy zawodowego oczekuje się coraz wyższych i możliwie wielostronnych kwalifikacji zawodowych. Podyktowane jest to głównie stanem i perspektywami rewolucji naukowo-technicznej oraz towarzyszącymi jej procesami: mechanizacji, automatyzacji, chemizacji, komputeryzacji, intelektualizacji pracy i jej humanizacji.

W tym celu na terenie całej Unii Europejskiej wprowadzono nowe kursy kwalifikacyjne i szkolenia okresowe dla kierowców zawodowych, które mają za zadanie poprawę bezpieczeństwa drogowego i bezpieczeństwa kierowcy, a także podniesienie kompetencji kierowców, tzn., aby nabywający kwalifikacje kierowca mógł bezpośrednio - po ich osiągnięciu - wykonywać zadania zawodowe zgodnie ze standardami wymaganymi na danym stanowisku kierowcy zawodowego, tj. z zachowaniem przepisów bezpieczeństwa, norm czasowych, jakości itp.
Kandydat na kierowcę zawodowego w trakcie szkolenia powinien nabyć niezbędnej wiedzy i umiejętności do wykonywania przewozu drogowego w zakresie:
• znajomości właściwości technicznych i zasad działania elementów bezpieczeństwa pojazdu,
• umiejętności optymalizacji zużycia paliwa,
• umiejętności zapewnienia bezpieczeństwa w związku z przewożonym towarem,
• umiejętności zapewnienia bezpieczeństwa pasażerom,
• umiejętności bezpiecznego mocowania ładunków,
• umiejętności stosowania przepisów dotyczących wykonywania transportu drogowego,
• umiejętności zapobiegania zagrożeniom związanym z wykonywanym zawodem, w tym bezpieczeństwo na drodze i bezpieczeństwo środowiska,
• umiejętności w zakresie prawidłowej obsługi i logistyki, w tym kształtowanie wizerunku firmy oraz znajomość rynku w przewozie drogowym i jego organizacji.

Ponadto, nowoczesny charakter zawodu kierowcy powinien wzbudzać większe zainteresowanie młodych ludzi tym zawodem, przyczyniając się do zatrudnienia nowych kierowców.

Badania lekarskie i psychologiczne kierowców

I. Badania lekarskie i psychologiczne kierowców zawodowych wykonujących przewóz drogowy po pierwszym szkoleniu okresowym.
Kierowcy, którzy uzyskali po raz pierwszy prawo jazdy kategorii D1, D1+E, D lub D+E, wydane przed dnia 10 września 2008 r. lub kategorii C1, C1+E, C, C+E, wydane przed dnia 10 września 2009 r. zobowiązani są po ukończeniu pierwszego szkolenia okresowego i uzyskaniu świadectwa kwalifikacji zawodowej, wykonać badania lekarskie i psychologiczne przed dniem uzyskania wpisu do prawa jazdy.
II. Badania lekarskie kierowców zawodowych wykonujących przewóz drogowy do kwalifikacji wstępnej lub szkolenia okresowego.
Kierowca wykonujący przewóz drogowy podlega badaniom lekarskim przeprowadzanym w celu stwierdzenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy. Badania lekarskie są wykonywane, z zastrzeżeniem w zakresie i na zasadach określonych w przepisach ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późn. zm.), zwanej dalej „Kodeksem pracy". Zakres badań lekarskich obejmuje ponadto ustalenie istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami, zgodnie z ustawą z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym.

Badania lekarskie są przeprowadzane:
- do czasu ukończenia przez kierowcę 60 lat - co 5 lat;
- po ukończeniu przez kierowcę 60 roku życia - co 30 miesięcy.

Pierwsze badanie lekarskie kierowca ma obowiązek wykonać przed dniem wydania świadectwa kwalifikacji zawodowej potwierdzającego ukończenie kwalifikacji, a każde następne dla kierowcy w wieku do 60 lat - w terminie właściwym do ukończenia szkolenia okresowego, jednak nie później niż do dnia wydania świadectwa kwalifikacji zawodowej potwierdzającego ukończenie szkolenia okresowego.
Badania lekarskie wykonują lekarze uprawnieni do wykonywania badań profilaktycznych, o których mowa w przepisach Kodeksu pracy, posiadający dodatkowo uprawnienia do przeprowadzania badań lekarskich kandydatów na kierowców i kierowców określone w odrębnych przepisach.
Wpis badań psychologicznych i lekarskich oraz świadectwa kwalifikacji zawodowej wydanego po szkoleniu okresowym lub kursie kwalifikacyjnym:

bank_wiedzy_prawko

Jak wygląda szkolenie

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 01 kwietnia 2010 roku w sprawie szkolenia kierowców wykonujących przewóz drogowy ( Dz. U. z 2010 nr 53 poz. 314 )

Szkolenie w ramach:
1. kwalifikacji wstępnej - 280 godzin
a. część podstawowa - teoretyczna - 195 godzin
b. część specjalistyczna

  • zajęcia teoretyczne - 65 godzin
  • zajęcia praktyczne w ruchu drogowym - 16 godzin
  • zajęcia praktyczne z jazdy w warunkach specjalnych - 4 godziny

2. kwalifikacji wstępnej przyspieszonej - 140 godzin
a. część podstawowa - teoretyczna - 97 godzin
b. część specjalistyczna

  • zajęcia teoretyczne - 33 godziny
  • zajęcia praktyczne w ruchu drogowym - 8 godzin
  • zajęcia praktyczne z jazdy w warunkach specjalnych - 2 godziny

3. kwalifikacji wstępnej uzupełniającej - 70 godzin
a. część specjalistyczna

  • zajęcia teoretyczne - 65 godziny
  • zajęcia praktyczne w ruchu drogowym - 5 godzin

4. kwalifikacji wstępnej uzupełniającej przyspieszonej - 35 godzin
a. część specjalistyczna

  • zajęcia teoretyczne - 32,5 godziny
  • zajęcia praktyczne w ruchu drogowym - 2,5 godziny

5. szkolenie okresowe - prowadzone w formie cyklu zajęć, obejmuje 35 godzin zajęć, realizowanych w ciągu 5 lat, jednorazowo nie mniej niż jeden moduł szkolenia okresowego

  • 21 godzin zajęć - w ramach modułów obowiązkowych szkolenia okresowego;
  • 14 godzin zajęć - w ramach modułów szkolenia okresowego, wybranych odpowiednio dla poszczególnych grup kategorii prawa jazdy.

Od kiedy mogę pracować w tym zawodzie
Przedsiębiorca lub inny podmiot wykonujący przewóz drogowy może zatrudnić kierowcę, jeżeli osoba ta ukończyła:

  • 18 lat – w przypadku kierowcy prowadzącego pojazd samochodowy, dla którego wymagane jest posiadanie prawa jazdy kategorii C lub C + E, o ile uzyskał on odpowiednią kwalifikację wstępną C1 lub C1 + E, o ile uzyskał on odpowiednią kwalifikację wstępną przyspieszoną,
     
  • 21 lat – w przypadku kierowcy prowadzącego pojazd samochodowy, dla którego wymagane jest posiadanie prawa jazdy kategorii C lub C + E, o ile uzyskał on odpowiednią kwalifikację wstępną przyspieszoną D lub D + E, o ile uzyskał on odpowiednią kwalifikację wstępną D1 lub D1 + E, o ile przewóz wykonywany jest na liniach regularnych, których trasa nie przekracza 50 km i o ile kierowca uzyskał odpowiednią kwalifikację wstępną przyspieszoną,
     
  • 23 lata – w przypadku kierowcy, prowadzącego pojazd samochodowy, dla którego wymagane jest posiadanie prawa jazdy kategorii D lub D + E, o ile uzyskał on odpowiednią kwalifikację wstępną przyspieszoną.
Ostatnia modyfikacja: piątek, 11 maja 2012, 15:27